Blog

Çağın İhtiyacı Uzaktan Eğitim Sistemi

Eğitim hayatımızın bir parçası haline gelen, formal eğitime göre daha avantajlı olan Uzaktan Eğitim Sistemi tarihsel olarak çok eskiye dayanır. Kesin bir başlangıç tarihi olmasa da uzaktan eğitim ilk olarak 19.yüzyılda karşımıza çıkıyor. İlk olarak posta yoluyla öğrenim yapılmıştır. Okula gidemeyenler için, fiziksel engeli olanlar için evden öğrenim sağlayabilmek amacıyla mektupla öğrenim kursları hizmet vermiştir. İlk Radyo istasyonunun kurulmasıyla artık uzaktan işitsel hizmet vermeye başladı. Eğitimin kalitesi artmış oldu. Devamında televizyonun icadı ve gelişmesiyle uzaktan eğitime görsel öğeler de eklendi. Uzaktan eğitim artık herkes için ulaşılabilir olma yolunda ilerleme kat etti. Ancak bu yapılan eğitimlerin hepsi asenkron eğitimdi. Yani bir öğretmen tarafından anlatılıyor ancak öğrenci eş anlı olarak iştirak edemiyordu. Sorular çok geç cevap buluyordu. Daha sonra video konferans yoluyla uzaktan eğitim daha da gelişti. Video konferansta öğretmen ders anlatır öğrenciler konferansa katılarak o dersi dinler. Günümüzde uzaktan eğitimin son evresi yani en verimli dönemi yaşanıyor. Artık eğitimler senkron olarak işleniyor. Öğrenci ve öğretmenin eş anlı olarak diyalog kurabildiği, soru cevapların yapıldığı, öğrenci için dizayn edilmiş envai çeşit materyal ile eğitimi destekleyici bir halde yapılıyor.

Uzaktan Eğitimin Formal Eğitimden Farkı

İnternete bağlanılan akıllı telefon, tablet ve bilgisayardan okula gitmeye gerek kalmadan eğitim yapılır. Zaman ve mekân bağımlılığı olmadan öğrenciler istediği yerden istediği zamanda eğitim alabiliyor. Uzaktan eğitim sistemi öğrenci merkezlidir. Öğrenme odaklı geliştirilmiştir. Öğrencilerin moral ve motivasyonları ne zaman uygunsa o zaman öğrenmeye başlayabilir. Kaçırdığı derslerden mahrum kalmaz, kayıtlarından o derse erişebilir. Senkron ve asenkron olarak fırsat sunar. Fiziksel engelleri nedeniyle okula gidemeyen öğrenciler için evden eğitim imkânı sağlar. Eğitimde fırsat eşitliği sağlar. Öğrenciler sosyal odalar sayesinde interneti yararlı bir şekilde kullanarak ders içerikleri hakkında fikir alışverişi yapabilir. Aldıkları ders hakkında birçok öğrenciyle ders hakkında tartışmalara yapabilir. Coğrafi engelleri ortadan kaldırır. Kültürel farklılıkları olan birçok öğrenci aynı yerde kaynaşarak geniş bir perspektif edinir. Formal eğitimde düzeltilemeyen birçok sorun online eğitimde bulunmaz. Bu nedenle daha kaliteli bir eğitim öğretim söz konusudur.
Günümüzde uzaktan eğitim konusunda veli ve öğrenciler tarafından hala bazı endişeler söz konusu. Ancak eskisi kadar değil. Bu hizmeti kaliteli ve verimli bir şekilde sağlayan kurumlar sayesinde aslında uzaktan eğitim ne kadar faydalı bir eğitim modeli olduğu artık fark edilmekte. Formal eğitimle desteklenen canlı eğitimler ve offline eğitimler sayesinde öğrenciler eskisi gibi sürekli güncel kaynaklar aramak zorunda kalmıyor. Tek bir internet portalı üzerinden birçok materyale ve öğretmene erişebiliyorlar.


Çağımızın artık uzaktan eğitimi gerekli kıldığının farkındayız. Tüm hayatı etkileyen olumsuz şartlarda dahi öğrencilerimizin eğitim hayatını sekteye uğratmayan başka bir model henüz yok. Günümüzde içinde bulunduğumuz pandemi koşullarında bile her sektörün etkilendiği bir ortamda eğitim aksatılmadan devam edebildi. Toplumlar kitlesel olarak birden uzaktan eğitime yöneldiği için bazı sorunlar yaşandı ancak genel olarak anlaşıldı ki uzaktan eğitim formal eğitime göre oldukça avantajlar barındıran iyi bir model.


Uzaktan eğitimin tarihinden başlayarak anlattığımız yazıda anlıyoruz ki uzaktan eğitim, aslında bilindiği gibi yeni çıkan bir kavram değil. Bilinen tarihiyle en az 200 yıllık bir geçmişi var. Son dönemlerde oldukça yenilenen eğitim anlayışıyla teknolojiyi eğitime yansıtıyor. Çağımızda her şeyin dijitalleştiği gibi eğitimin de dijitalleşmeden geleneksel yöntemlere dayalı kalması düşünülemez. Yüz yüze eğitimlerin ve uzaktan eğitimler birbirine paralel olarak icra edilmesiyle öğrenciler daha kaliteli eğitim alabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.